Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yurtkur'dan Rahatlatan Açıklama

egitim
    egitim
    :::Müdür Yardimcisi:::
    :::Müdür Yardimcisi:::

Yurtkur'dan Rahatlatan Açıklama Empty Yurtkur'dan Rahatlatan Açıklama

Mesaj tarafından egitim Cuma Eyl. 28, 2007 12:12 am

Yurtkur'dan Rahatlatan Açıklama 38654

10 Eylül 2007 10:18Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurtkur), bu yıl hiçbir öğrenciyi açıkta bırakmayacak.
    Yurtkur Genel Müdürü Hasan Albayrak, yurt çıkmayan öğrencileri gerekirse misafir edeceklerini açıkladı.

Albayrak, "Bir ilde barınma sıkıntısı çeken öğrenciler varsa bölge müdürlüğüne yoksa yurt müdürlüklerimize müracaat etsin." dedi. Bu yıl 90 binin üzerinde yeni öğrenciyi yurtlara yerleştireceklerini açıklayan Albayrak, herhangi bir sebepten dolayı yurt başvurusu yapmayanlara da yeni bir müracaat hakkı tanıdıklarını kaydetti. Yeni başvurudan yüksek lisansı kazanan, doktoraya başlayan, dikey veya yatay geçiş yapan öğrenciler de faydalanacak. 24 Eylül-5 Ekim tarihlerinde yapılacak başvuru sonrasında öğrenciler yurtlara alınacak. Yurtkur'a bağlı 78 il, 79 ilçede toplam 219 yurt var. Yurtların toplam kapasitesi ise 202 bin 300. Bu yıl Yurtkur'a 140 bin öğrenci başvuru yaptı. Hasan Albayrak, öğrencilerin birçoğunun üniversitelerin kendi yurtları ile birlikte Yurtkur'un yurtlarına da başvuru yaptığını hatırlatarak, "Bu öğrencilerden en az 90 binini alacağız." dedi.

Sorunlu yerlerde kiralama yöntemi

Öğrencilerin Aydın, Muğla, Mersin ve Sinop illeri dışında yurt sıkıntısı çekmediğini anlatan Hasan Albayrak, bu yerlerde de yurt inşaatlarının hızla devam ettiğini vurguladı. Albayrak, barınma sıkıntısı yaşanan bölgelerde en azından kiralık binalar bularak problemi çözme yoluna gideceklerini ifade etti. Yurtlara kayıt olacak öğrenciler için asil listelerin kayıtları 14 Eylül'e kadar devam edecek. Bu tarihten sonra ise her pazartesi günü 5'er günlük aralarla yedek listelerden kayıtlar yapılacak. Bir öğrenci Yurtkur'a bağlı normal standarttaki yurtlarda aylığı 66 YTL'ye, standardı biraz yüksek olan yurtlarda ise 70 ila 125 YTL'ye barınıyor.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 10:44 am